Description
Item Code: W227R-45-B
Manufacturer: Sig Sauer
Manufacturer Part Number: W227R-45-B
Features:
- Color: Black Nitron Finish
- Frame: Full Size
- It's a .45ACP that holds 10+1 rounds, but you'd hardly know it from the thinness of the grip.
- Take hold of this high-power, high-capacity pistol and you?ll see first-hand how we've stacked the odds in your favor.
- Fits most holsters designed for P220R and P226R
- .45 ACP Double stack magazines
- 14 Round extended magazine available
- Double-action/Single-action
- Integral accessory rail
Specifications:
| Item Number | 227R-45-B, 227R-45-BSS |
| Caliber | .45ACP |
| Action Type | DA/SA |
| Trigger Pull DA | 10.0 lbs |
| Trigger Pull SA | 4.4 lbs |
| Overall Length | 7.70 in |
| Overall Height | 5.50 in |
| Overall Width | 1.50 in |
| Barrel Length | 4.4 in |
| Sight Radius | 6.30 in |
| Weight w/Mag | 32.0 oz |
| Mag Capacity | 10 Rounds |
| Sights | Contrast or SIGLITE® Night Sights |
| Grips | One-piece polymer |
| Frame Finish | Black Hard Anodized |
| Slide Finish | Nitron® |
| Accessory Rail | Yes |
| Features | Nitron® finish slide, light-weight alloy frame, accessory rail |
| CA Compliant | No |
| MA Compliant | No |

