Description
Item Code: WE2022-40-BSS
Manufacturer: Sig Sauer
Manufacturer Part Number: WE2022-40-BSS
Features:
- The SIG SAUER® SP2022® is the latest version of our popular polymer framed pistol and features a durable, lightweight and wear-resistant polymer frame with the added tactical versatility of an integrated accessory rail.
- The slide is machined from a solid block of stainless steel and protected by SIG?s black Nitron® finish. Available in 9mm, and .40 S&W.
- It also features the SIG SAUER four-point safety system.
- The SIG SAUER polymer framed pistols has earned an enviable reputation and proven track record of reliable performance in the hands of law enforcement professionals.
- In December of 2004 the U.S. Army Tank-automotive and Armaments Command at the Rock Island Arsenal awarded SIG SAUER a contract for 5,000 SIG SAUER SP2022 pistols chambered in 9mm.
Specifications:
| Item Number | E2022-9-B, E2022-9-BSS, SP2022-9-B, SP2022-9-BSS, E2022-40-B, E2022-40-BSS, SP2022-40-B, SP2022-40-BSS |
| Caliber | 9mm, .40S&W |
| Action Type | DA/SA |
| Trigger Pull DA | 10.0 lbs |
| Trigger Pull SA | 4.4 lbs |
| Overall Length | 7.4 in |
| Overall Height | 5.7 in |
| Overall Width | 1.4 in |
| Barrel Length | 3.9 in |
| Sight Radius | 5.9 in |
| Weight w/Mag | 29.0 oz |
| Mag Capacity | 10 or 15 Rounds (9mm), 10 or 12 rounds (.40S&W) |
| Sights | Contrast or SIGLITE® Night Sights |
| Grips | Polymer Grips |
| Frame Finish | Black Polymer |
| Slide Finish | Nitron® |
| Accessory Rail | Yes |
| Features | Accessory Rail, wear-resistant polymer frame |
| CA Compliant | Yes |
| MA Compliant | No |

