Description
Item Code: W1911CA-45-BSS
Manufacturer: Sig Sauer
Manufacturer Part Number: W1911CA-45-BSS
Features:
- The 1911 Carry is available in either natural stainless or Nitron® (shown) finish and comes with low profile night sights, checkered front strap (25-lpi) and mainspring housing (20-lpi) with lanyard attachment point and custom wood grips.
- The grips are either gray diamondwood on Stainless model or rosewood on the Nitron® version. Each of these 8+1 capacity Carry model 1911 pistols features a shortened stainless steel slide, stainless steel frame, match grade barrel, hammer/sear set and trigger.
- The de-horned slides and frames are machined to exacting tolerances and hand-fitted to insure reliability and performance.
Specifications:
| Item Number | 1911CA-45-BSS |
| Caliber | 45 ACP |
| Action Type | SAO |
| Trigger Pull DA | N/A |
| Trigger Pull SA | 5 lbs |
| Overall Length | 7.7 in |
| Overall Height | 5.5 in |
| Overall Width | 1.4 in |
| Barrel Length | 4.2 in |
| Sight Radius | 5.7 in |
| Weight w/Mag | 38.8 oz |
| Mag Capacity | 8 Rounds |
| Sights | Low Profile Night Sights |
| Grips | Custom Rosewood |
| Frame Finish | Nitron® |
| Slide Finish | Nitron® |
| Accessory Rail | No |
| Features | Low Profile Night Sights, Checkered Front Strap |
| CA Compliant | No |
| MA Compliant | No |


