Description
Item Code: W1911R-45-TACOPS
Manufacturer: Sig Sauer
Manufacturer Part Number: W1911R-45-TACOPS
Features:
- The legendary 1911 design has been brought into the 21st century with the refinement today?s shooters demand.
- The SIG SAUER® 1911 proves that close tolerances equal complete reliability andeed not be incompatible in an off-the-shelf pistol. SIG SAUER has introduced clean, distinct linesthat American shooters have embraced, while retaining the crisp trigger pull, classic ergonomics,and exceptional accuracy they expect.
- The 1911 Tactical Operations model features a SAO trigger, low profile night sights, integral accessory rail, ambidextrous safety, Magwell, and Ergo XT grips.
Specifications:
| Item Number | 1911R-45-TACOPS |
| Caliber | 45 ACP |
| Action Type | SAO |
| Trigger Pull DA | N/A |
| Trigger Pull SA | 5 lbs |
| Overall Length | 8.7 in |
| Overall Height | 5.5 in |
| Overall Width | 1.4 in |
| Barrel Length | 5.0 in |
| Sight Radius | 6.5 in |
| Weight w/Mag | 1.6 oz |
| Mag Capacity | 8 Rounds |
| Sights | Low Profile Night Sights |
| Grips | Ergo XT grips |
| Frame Finish | Nitron® |
| Slide Finish | Nitron® |
| Accessory Rail | Yes |
| Features | Checkered Front Strap, Integral Accessory Rail, Ambidextrous Safety, Magwell, Ergo XT grips |
| CA Compliant | No |
| MA Compliant | No |


