Description
Item Code: W1911R-45-BSS
Manufacturer: Sig Sauer
Manufacturer Part Number: W1911R-45-BSS
Features:
- The 1911 pistols from SIG SAUER® feature all stainless steel frames and slides machined to exacting tolerances and hand-fitted to insure reliability and performance.
- Like all SIG SAUER products the 1911 contains only premium internal parts including a match grade barrel, hammer/sear set and trigger.
- The slide sports Novak® night sights.
- The frame features 25-line per inch checkering on the front strap and 20-line per inch on the mainspring housing and is complimented by a set of checkered custom wood grips.
- Both the frame and slide on the 1911 are de-horned making it ideal for perfect full-size concealed carry.
- For safety the SIG SAUER 1911 features a beavertail grip safety with speed bump, extended thumb safety, firing pin safety and hammer intercept notch.
- Models are also available with an optional integrated accessory rail.
Specifications:
| Item Number | 1911-45-BSS |
| Caliber | 45 ACP |
| Action Type | SAO |
| Trigger Pull DA | N/A |
| Trigger Pull SA | 5 lbs |
| Overall Length | 8.7 in |
| Overall Height | 5.5 in |
| Overall Width | 1.4 in |
| Barrel Length | 5.0 in |
| Sight Radius | 6.5 in |
| Weight w/Mag | 41.6 oz |
| Mag Capacity | 8 Rounds |
| Sights | Low Profile Night Sights |
| Grips | Custom Wood Grips |
| Frame Finish | Nitron® |
| Slide Finish | Nitron® |
| Accessory Rail | No |
| Features | Custom Grips, 8 rnd Magazine |
| CA Compliant | Yes |
| MA Compliant | No |

