Description
Item Code: WR516G2-16B-P
Manufacturer: Sig Sauer
Manufacturer Part Number: WR516G2-16B-P
Features:
- Gas piston operating system
- Four-position gas regulator
- 5.56 x 45mm NATO
- Free-floating military grade Nitride treated barrel
- M1913 Picatinny flat top upper
- 7075-T6 Aircraft grade aluminum upper & lower receiver with hard coat anodize finish
- Flip-up iron sights
Specifications:
| Item Number | R516G2-16B-P |
| Action | Semi-Auto |
| Operating System | Short stroke pushrod, Rotating Bolt |
| Caliber | 5.56mm NATO |
| Overall Length | 35.7 in |
| Trigger Type | MIL-SPEC |
| Trigger Weight | 7.6 lbs |
| Barrel Length | 16.0 in |
| Rifling | 1 in 7in |
| Number of Grooves | 6 |
| Weight w/out Mag | 7.3 lbs |
| Mag Capacity | 30 Rounds |
| Mag Type | AR-15 Type, Aluminum |
| Accessory Rail | Yes |
| CA Compliant | No |
| MA, NY, NJ, Compliant | No |

