Description
Item Code: WR716-16B-P
Manufacturer: Sig Sauer
Manufacturer Part Number: WR716-16B-P
Features:
- Familiar Handling, Unfamiliar Power, SIG SAUER® has taken the proven features of the SIG516™ and applied them into a potent AR-based rifle chambered in 7.62 x 51mm.
- Utilizing the short stroke pushrod operating system, an M1913 Mil-Std rail, free-floating barrel, aluminum forend, telescoping stock, and Magpul® PMAG®, the SIG716 is the rifle of choice when you require the power of a larger calibercarbine.
- Stock and grip may vary from item pictured.
Specifications:
| Item Number | R716-16B-P |
| Action | Semi-Auto |
| Operating System | Short stroke pushrod, rotating Bolt |
| Caliber | 7.62 X 51 mm NATO |
| Length | 38.3 in - 31.1 in / 972.8 mm - 789.9 mm |
| Trigger Type | MIL-SPEC |
| Trigger Weight | 7.6 lbs |
| Barrel Length | 16 in / 457.2 mm |
| Rifling | 1 in 10" |
| Number of grooves | 6 |
| Weight w/out Mag | 9.3 lbs / 4.22 kg |
| Mag Capacity | 20 Rounds |
| Mag Type | Magpul PMAG |
| Accessory Rail | Yes |
| CA Compliant | No |
| MA, NJ, NY, CT Compliant | No |

