Description
Item Code: WRM400-16B-S
Manufacturer: Sig Sauer
Manufacturer Part Number: WRM400-16B-S
Features:
- Direct impingement gas operating system with rotating locking bolt
- 5.56 x 45 mm NATO Nitride treated barrel
- Two-Piece Aluminum quad-rail
- Accepts most M16 type magazines
- A2 Type flash supressor
- "F" marked fixed front sight
Specifications:
| Action | Semi-Auto |
| Operating System | Direct impingement, rotating locking bolt |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Overall Length | 35.5 in |
| Trigger Type | MIL-SPEC |
| Trigger Weight | 7.6 lbs |
| Barrel Length | 16.0 in |
| Rifling | 1 in 7in |
| Number of Grooves | 6 |
| Weight w/out Mag | 7.0 lbs |
| Mag Capacity | 30 Rounds |
| Mag Type | AR-15 Type, Aluminum |
| Accessory Rail | Yes |
| CA Compliant | No |
| MA, NJ, CT Compliant | No |

