Description
Item Code: W1911U-45-TSS
Manufacturer: Sig Sauer
Manufacturer Part Number: W1911U-45-TSS
Features:
- The legendary 1911 design has been brought into the 21st century with the refinement today?s shooters demand.
- The SIG SAUER® 1911 proves that close tolerances equal complete reliability and need not be incompatible in an off-the-shelf pistol.
- SIG SAUER has introduced clean, distinct lines that American shooters have embraced, while retaining the crisp trigger pull, classic ergonomics, and exceptional accuracy they expect.
Specifications:
| Item Number | 1911U-45-TSS |
| Caliber | 45 ACP |
| Action Type | SAO |
| Trigger Pull DA | N/A |
| Trigger Pull SA | 5 lbs |
| Overall Length | 6.8 in |
| Overall Height | 4.8 in |
| Overall Width | 1.4 in |
| Barrel Length | 3.3 in |
| Sight Radius | 4.7 in |
| Weight w/Mag | 28.0 oz |
| Mag Capacity | 7 rounds |
| Sights | Low-profile SIGLITE® Night Sights |
| Grips | Custom rosewood grips, |
| Frame Finish | Black hard Anodize |
| Slide Finish | Natural Stainless |
| Accessory Rail | No |
| Features | Custom rosewood grips, checkered front strap, beavertail frame, grip safety |
| CA Compliant | No |
| MA Compliant | No |

