Description
Item Code: WMK25
Manufacturer: Sig Sauer
Manufacturer Part Number: WMK25
Features:
- The SIG SAUER® P226® is the pistol that set the standard by which all other combat handguns are measured.
- The exceptional ergonomics and balance make this fullsize pistol easy to handle.
- Its longer barrel yields better ballistic performance and accuracy.
- The P226 MK25 is identical to the pistol carried by the U.S. Navy SEALs-the fleet's special warfare operators.
- The railed P226 chambered in 9mm and engraved with an anchor on the left side of the slide is the official sidearm of the SEALs.
Specifications:
| Item Number | MK25 |
| Caliber | 9mm |
| Action Type | DA/SA |
| Trigger Pull DA | 10.0 lbs |
| Trigger Pull SA | 4.4 lbs |
| Overall Length | 7.7 in |
| Overall Height | 5.5 in |
| Overall Width | 1.5 in |
| Barrel Length | 4.4 in |
| Sight Radius | 6.3 in |
| Weight w/Mag | 34.4 oz |
| Mag Capacity | 10 or 15 Rounds |
| Sights | SIGLITE® Night Sights |
| Grips | Black Polymer Factory Grips |
| Frame Finish | Black Hard Anodized |
| Slide Finish | Nitron® |
| Accessory Rail | Yes |
| Features | UID identification label, anti-corrosion coatings on controls and internal components, anchor engraving |
| CA Compliant | No |
| MA Compliant | No |

