Description
Item Code: WRM400-11B-S-SBR
Manufacturer: Sig Sauer
Manufacturer Part Number: WRM400-11B-S-SBR
Features:
- THE SIGM400 SERIES TACTICAL RIFLE, designed for use in law enforcement, military operations, or the sporting field as well as competitive shooting.
- The SIGM400 is a true AR platform tactical rifle.
- Provides unparalleled accuracy, with a chrome-lined and phosphate coated barrel that provides maximum durability and corrosion resistance.
- A 7075-T6 aircraft grade aluminum forged lower receiver adds to the durability and reliability.
- Direct impingement gas operating system with rotating locking bolt
- 5.56 x 45 mm NATO Chrome-lined barrels with phosphate finish
- Accepts most M16 type magazines
- A2 Type flash supressor
- "F" marked fixed front sight
Specifications:
| Item Number | RM400-11B-S-SBR |
| Caliber | 5.56mm NATO |
| Overall Length | 30.7 in - 33.0 in / 779.7 mm - 832.2 mm |
| Rifling | 1 in 7in |
| Number of Grooves | 6 |
| Barrel Length | 11.5 in / 292.1 mm |
| Weight w/out Mag | 7.3 lb / 3.31 kg |
| Mag Capacity | 30 Rounds |
| Accessory Rail | Yes |
| Options | Direct Impingement Gas Operating System with Rotating Locking Bolt, ?F? Marked Front/Locking Flip-Up Rear Sight, Integral Ambi QD Sling Mounts |
| CA Compliant | No |
| MA Compliant | No |

