Description
Item Code: WRM400-16B-C-SRP
Manufacturer: Sig Sauer
Manufacturer Part Number: WRM400-16B-C-SRP
Features:
- Direct impingement gas operating system with rotating locking bolt
- 5.56 x 45 mm NATO Nitride treated barrel with phosphate finish
- Accepts most M16 type magazines
- M16A2 Type flash supressor
Specifications:
| Caliber | 5.56X45mm NATO |
| Overall Length | 35.5 in |
| Rifling | 1 in 7in |
| Number of Grooves | 6 |
| Barrel Length | 16.0 in |
| Weight w/out Mag | 6 lbs 5 oz |
| Mag Capacity | 30 Rounds |
| Accessory Rail | Yes |
| CA Compliant | No |
| MA, NJ, NY, CT Compliant | No |

