Description
Item Code: WRM400-16B-C
Manufacturer: Sig Sauer
Manufacturer Part Number: WRM400-16B-C
Features:
- THE SIGM400 SERIES TACTICAL RIFLE, designed for use in law enforcement, military operations, or the sporting field as well as competitive shooting.
- The SIGM400 is a true AR platform tactical rifle.
- Provides unparalleled accuracy, with a 16" Nitride treated barrel that provides maximum durability and corrosion resistance.
- A 7075-T6 aircraft grade aluminum forged lower receiver adds to the durability and reliability.
- Direct impingement gas operating system with rotating locking bolt
- 5.56 x 45 mm NATO Nitride treated barrel
- Accepts most M16 type magazines
- A2 Type flash suppressor
- "F" marked fixed front sight
Specifications:
| Item Number | RM400-16B-C |
| Action | Semi-Auto |
| Operating System | Direct impingement |
| Caliber | 5.56 X 45mm NATO |
| Overall Length | 39.5 in |
| Trigger Type | MIL-STD |
| Trigger Weight | 7.6 lbs |
| Barrel Length | 16 in |
| Rifling | 1 in 7 in |
| Number of grooves | 6 |
| Weight w/out Mag | 6.5 lbs |
| Mag Capacity | 30 Rounds |
| Mag Type | AR-15 Type Aluminum |
| Accessory Rail | No |
| CA Compliant | No |
| MA, NJ, CT Compliant | No |

